Gadījumā, ja slimnieks vairs nespēj patstāvīgi uzņemt barību vai arī strauji zaudē ķermeņa masu, ārsts var noteikt enterālo barošanu, kas nozīmē to, ka cilvēkam nepieciešamās barības vielas tiek uzņemtas caur īpašu trubiņu (zondi). Enterālo barošanu veic ar zondes palīdzību, kas tiek ievadīta kuņģī caur degunu vai muti, vai arī caur gastrostomu.
Pastāv vairāki barības maisījumu uzņemšanas režīmi:
- Nepārtraukta barošana.
- Seansu barošana - barošana 4-6 stundu garumā.
- Stumbra barošana – pārtikas uzņemšana aizņem 30 minūtes, maisījums tiek ievadīts 3 līdz 5 reizes dienā.
Maisījumi var atšķirties pēc sastāva un ķīmisko elementu proporcijām atkarībā no pacienta stāvokļa. Enterālās barošanas režīmu, veidu un maisījuma apjomu nosaka ārstējošais ārsts, bet mājas apkopes medicīniskais personāls stingri izpilda tā norādījumus, kā arī apmāca radiniekus pareizi kopt zondi un pildīt barošanas režīmu.
Barojot ar zondi mājās, ir jāievēro īpaši noteikumi, kurus labāk uzticēt medicīniskajam personālam, ja jums nav pietiekamu zināšanu šajā jomā. Nepieciešams stingri ievērot higiēniskos noteikumus, ik dienas mainīt pilienveida ievadīšanas sistēmu un regulāri skalot zondi ar ūdeni.
Ja cilvēkam ir vairākas saslimšanas vienlaicīgi, viņam tiek piemeklēta individuāla diēta jeb tā saucaumā zondes barošanas formula. Cilvēka ēdienam ir jāsatur visas galvenās pārtikas sastāvdaļas: ogļhidrāti, olbaltumvielas, tauki, minerālie sāļi, vitamīni, ūdens. Tādēļ sabalansēta ēdināšana caur zondi uzlabo pacienta pašsajūtu un veicina rētu sadzīšanu. Uzaicinot uz mājām profesionālu medmāsu, jūs varat būt pārliecināti, ka enterālā barošana tiks veikta, ievērojot visus noteikumus un ārstējošā ārsta prasības.